top of page

Keten Ürünlerin Bakımı

Doğal, dayanıklı ve sağlıklı

Keten kumaş dünya çapında en değerli tekstillerden biridir. Dayanıklı olduğu kadar özel bir kumaş yapısına sahiptir. Keten bir giysiyi elinize aldıktan sonra, ona nasıl bakacağınızı ve zarar vermeden nasıl yıkayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Keten ürünleri yıkamak diğer ürünlere nazaran daha karmaşık görünebilir, ancak gerçekte doğası gereği bakımı oldukça basittir. 

Be Greig keten kıyafetler

Keten giysilerinizi yıkamadan önce her zaman etiketteki yıkama talimatını kontrol etmenizi öneririz.


Keten giysinizi temizlerken çamaşır suyu ya da benzeri bir kimyasal madde kullanılmaması gerekir. Bu tarz kimyasal madde içerikli ürünler keten giysinizin liflerini zayıflatır ve parlaklığını yitirmesine neden olur. 


Makinada yıkama yaparken çok yüksek ısılar tercih edilmemelidir.
Daralma ve renginin solması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Keten kumaşlar için 40'den düşük sıcaklıklar daha uygundur. 


Keten giysinizi yıkarken farklı kıyafetlerle birlikte atmaktan mümkün olduğunca kaçının. Özellikle kot ya da havlu gibi ağır giysilerle yıkamamaya çalışın.


Eğer farklı kıyafetlerle yıkama yapacaksanız da mutlaka giysinizle aynı renk veya yakın renk tonlarında olmasına özen gösterin.


Fazla deterjan ve yumuşatıcı kullanmaktan kaçının. Çünkü giysinizde leke oluşmasına sebep olabilir. Hatta yumuşatıcı kullanmamanızı bile önerebiliriz. Çünkü keten ürünler giyildikçe ve yıkandıkça yumuşar. Eğer yumuşatıcı kullanırsanız keten ürününüzün liflerinin zayıflamasına, emiciliğinin azalmasına ve nem tutma özelliğinin kaybına neden olabilirsiniz.


Keten çamaşırlarınızı daima makinenizin yumuşak döngüsünde yıkayın. Çamaşır makinesinde su seviyesini seçmek mümkünse, her zaman önerilen maksimum miktarı kullanın. Kıyafetleriniz serbestçe hareket etmelidir.


Çamaşır makinesini aynı anda çok fazla ürünle doldurmayın. Bu, keten kumaşın bükülmesine veya çekmesine sebep olabilir. 


Yıkama yaparken bu adımlara ve etikette belirtilen talimatlara dikkat ederek yıkama işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

bottom of page